Jak oszczędzać wodę w domu

Mało kto lubi oszczędzać. Jeśli nie zarabiamy kroci, musimy nauczyć się tej sztuki. Z powodu zaniedbań możemy tracić nawet kilkadziesiąt litrów wody dziennie.  Oszczędzanie oznacza po prostu niższe rachunki i wydatki w ciągu miesiąca. Czy wiesz jak zmniejszyć jej zużycie wody? 

 

Rachunki za wodę to stała pozycja w domowym budżecie. Na początek warto zmienić stare nawyki. Kolejnym krokiem będzie zakup prostych urządzeń które pomogą nam oszczędzać. 

Oszczędzaj wodę w łazience

1. oszczędzaj podczas kąpieli

Skróć czas kąpieli. Nawet pod prysznicem zużywa się sporo wody, najoszczędniejsze są szybkie kąpiele. Proporcjonalnie mniej wody zużyjesz. W 5 minut zużyjesz mniej więcej 15 litrów wody.

Zakręć kran. Wpierw po lekkim zmoczeniu namydl się, a później z przerwami załączaj wodę w razie potrzeby lub do spłukania się .

Zamień wannę na prysznic

Korzystanie z wanny. Jeśli wolisz kąpiel w wannie, możesz się zacząć myć od razy nie czekając aż się napełni a woda ostygnie.

Zmień nawyki. Jeśli jednak lubisz relaksacyjne kąpiele polecamy się zastanowić nad szybkim prysznicem w tygodniu a kąpielą w wannie tylko w weekendy.

Przy czteroosobowej rodzinie możesz przy obecnych złych nawykach, zaoszczędzić nawet 6 kubików wody miesięcznie. 

Więcej w artykule Jak oszczędzać wodę w domu podczas kąpieli?

2. oszczędzaj myjąc zęby lub goląc się

Zakręć kran podczas mycia zębów lub golenia.

Wodę do płukania zębów nalej do kubka, zamiast płukać je pod bieżącą wodą.

Podczas golenia napuść wody do zlewu i zamknij korek, ewentualnie do miski. Nigdy pod bieżąca wodą, pamiętaj że to ty musisz na nią zarobić.

 

3. oszczędzaj używając odpowiednich baterii z perlatorem

Baterie jednouchwytowe pozwalają szybko ustawić odpowiednią temperaturę i strumień wody, bez zbędnych prób i błędów a jednocześnie szybko zamknąć dopływ wody.

Perlator zaś napowietrza strumień wody, staje się on silniejszy przy mniejszym zużyciu wody. W nowych kranach są one zazwyczaj montowane w standardzie.

Jeśli decydujemy się na wymianę starego cieknącego kranu, weźmy pod uwagę oba powyższe spostrzeżenia. 

4. sprawdź stan hydrauliki w domu

Wyznacz czas kiedy nikogo nie ma w domu, np w ciągu dnia jak jesteś w pracy a dzieci w szkole. Sprawdź i spisz stan licznika przed i po powrocie z pracy, w czasie jak nikt nie korzystał z wody. Dowiesz się czy masz w pełni szczelną instalacje hydrauliczną. Jeśli licznik się nie zmienił jest raczej wszystko w porządku.

Jeśli cieknie ci kran wymień uszczelkę, instrukcje znajdziesz na YouTubie. Taniej w skali roku, jest wymienić uszczelkę niż zapłacić za ubytki wody.

Nie lekceważ lecącej wody z spłuczki w sedesie. 

Dziennie może w ten sposób uciec kilkanaście litrów wody. W ciągu miesiąca możesz stracić z metr sześcienny wody, a to ty musisz na to zarobić.

5. sedes

Przycisk dwudzielny. Przy wymianie sedesy na  nowy wybierz zestaw by spłuczka miała regulowaną ilość wody lub z podziałem na spłukanie całą ilości wody lub ograniczeniem do polowy.

Toaleta to nie kosz. Nie wrzucaj śmieci do toalety, Unikniesz dodatkowego spłukiwania wody, poza tym zadbasz o hydraulikę.

 

Oszczędzanie wody w kuchni

Kuchnia jest drugim miejscem z największym zużyciem wody pod względem ilości. Co robić by mniej zarobionej kasy wydawać na wodę?

6. oszczędzaj podczas mycia naczyń

Podczas mycia naczyń można zużyć nawet 100 litrów wody.

 

Używaj zlewu dwu komorowego. Dlatego jeśli zmywasz naczynia ręcznie ogranicz zużycie bieżącej wody, w jednej komorze myj je w napuszczonej wodzie z płynem, a w drugiej spłukuj pod powoli lecącą wodą. Sam opracuj swoją technikę oszczędnego mycia naczyń. 

Przed myciem lub włożeniem do zmywarki usun resztki z naczyń.

Jeśli masz zmywarkę pamiętaj aby ją uruchomić mając ją całkowicie napełnioną. Nie myj w niej tylko kilku talerzy.

Jeśli już zmywasz kilka rzeczy korzystaj z programu oszczędnego– w ten sposób zmniejszysz zużycie prądu i wody.

 

7. resztki wyrzucaj, nie spłukuj w zlewie

Nie wyrzucaj odpadków do zlewozmywaka ani do sedesu - na ich spłukanie zużywa się duże ilości wody. Za każdy razem jak wrzucisz jakiś paproch do zlewu starasz się go spłukać – a to już kosztuje.

 

Przed myciem naczyń lepiej oskrob resztki zamiast starać się je zmyć z naczyń. Lepiej korzystać z kosza na śmieci i po prostu częściej wynosić odpadki.

8. Rozmrażanie

Nie rozmrażaj w wodzie. Oszczędniej będzie rozmrażany produkt wcześniej umieścić w lodówce, przy okazji zaoszczędzisz oprócz wody również prąd. Największym błędem byłoby używanie bieżącej wody.

Oszczędzanie wody w ogrodzie

9. zainstaluj wodomierz

Zamontuj dodatkowy licznik na zewnątrz. Większość rachunku za wodę stanowią opłaty za kanalizę lub szambo. Dzięki drugiemu licznikowi, zapłacisz tylko za wodę a nie jej zutylizowanie. 

10. oszczędzaj na podlewaniu trawników

Zbieraj deszczówkę. Podstaw pod odpływy z rynien np. wiadra. Zebraną wodę wykorzystuj do podlewania ogródka, lub mycia samochodu. Jest to woda bez "kamienia" więc nie zostawia smug i osadu na lakierze. 

Pamiętaj aby podlewać rano lub wieczorem. Jeśli podlejesz trawnik w ciągu dnia to większość wody wyparuje. Szczególnie latem w skwarne suche dni. 

 

Trawnik. Nie przycinaj trawy zbyt krótko. Spowoduje to szybsze odparowywanie wody z gleby, a w upalne dni wypalanie się trawy. 

W ogrodzie warto korzystać z kory do obsypywania roślin, zamiast posiadania trawników

 

11. mycie samochodu.

Samochód myj wodą z wiadra, jedno wiadro powinno wystarczyć na cały pojazd. Możesz użyć w tym celu deszczówki. wody z węża użyj do spłukania.

12. przykrywaj basen

Jeśli posiadasz basen przykryj go, zaoszczędzisz wodę zapobiegając jej odparowywaniu.

Lokaty
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram