8 porad - vademecum oszczędzania


Z upływem czasu wszystko drożeje, niestety nie proporcjonalnie do wzrostu zarobków. Wymaga to, od nas - konsumentów - nauki oszczędnego życia. Oszczędzanie w konsumpcyjnym świecie to nie lada wyzwanie. Każdy może jednak nauczyć się kilku jego sposobów. Oszczędzanie w domu jest proste, wystarczy wsiąść sobie do serca kilka rad:

 • Gdy zamierzasz nabyć jakiś drogi przedmiot, przemyśl czy jest ci on potrzebny. Młodzież lubi się lansować. Nie goń za każda nowinką, po kilku miesiącach cena wymarzonego telefonu czy też gadżetu spadnie, kup dopiero jak będzie ona na odpowiednim poziomie.


 • Zanim pójdziesz do sklepu aby kupić coś, poszukaj promocji lub wyprzedaży. Istnieją serwisy internetowe zbierające tego typu pozycje. Czasem warto poszukać ofert używanych przedmiotów, zwróć przy tym uwagę aby były one w dobrym stanie. Nie zbieraj tak zwanych "przyda się". Jak zakupiony przedmiot przestanie być potrzebny, odsprzedaj go. Zwróci ci się część wydanych na zakup pieniędzy.


 • Nigdy nie kupuj pod wpływem impulsu. Przemyśl sprawę. Nie sugeruj się marką, ale za to zawsze patrz na jakość. Za markę trzeba płacić, zaś porządne rzeczy posłużą ci dłużej lub będziesz mógł je odsprzedać. Korzystaj z dyskontów, szukaj tanich zamienników lub odwiedzaj sklepy z używanymi rzeczami.


 • Nie kupuj gotowych dań do jedzenia, chyba że cena jest odpowiednio niska a tobie brakuje czasu. Taniej ci wyjdzie kupowanie produktów i przyrządzanie posiłków samodzielnie w domu niż jadanie niż mieście. Dzieciom do szkoły uszykuj zdrowe kanapki zamiast dawać pieniądze na smakołyki. Napoje do picia są drogie, lepiej pić wodę - z czasem się przyzwyczaisz do jej smaku. Czytaj także: Jak zaoszczędzić na wodzie butelkowanej.


 • Tak jak każdy posiadasz telefon komórkowy. Poszukaj tańszej opcji, często za ok 20 zł można mieć nielimitowane połączenia SMS-y i kilka GB przesyłu danych. Za darmo i bez problemu przeniesiesz swój numer do nowego operatora.


 • Jeszcze parę lat temu każdy kto miął taką możliwość posiadał własny ogródek koło domu. Cena warzyw idzie coraz bardziej w górę. Pomyśl chociaż by na balkonie trzymać zioła, pietruszkę i szczypiorek. To nie wymaga zbyt dużo czasu, a pomoże oszczędzać. Warzywa kupuj osobno a nie w pakietach.


 • Oszczędzaj energię, Przede wszystkim należy wymienić wszystkie urządzenia na energooszczędne. Pamiętaj że tryb czuwania zużywa zazwyczaj tyle samo energii co włączone urządzenie. Używaj list w wyłącznikami. Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Dobre nawyki to podstawa.


 • Woda też kosztuje, ucz się dobrych nawyków. Nie spłukuj śmieci w toalecie. Zakręcaj kran podczas mycia zębów. Bierz krótki prysznic zamiast kąpieli w wannie. Czytaj też: Jak oszczędząc wodę?


Lokaty
 • Facebook
 • YouTube
 • Instagram