Aliexpress - czy to koniec tanich zakupów?

Aktualizacja: 21 maj 2019



Jeszcze do niedawna mogliśmy sporo zaoszczędzić, kupując na portalu AliExpress. Niestety piękne czasy się skończyły.


Co z AliExpress?

Aliexpress to chiński portal aukcyjny dla osób spoza Azji. Nie jest tajemnicą, że w Chinach siła robocza jest tania. Zarobki tamtejszych pracowników są drastycznie niskie. Ale nie będziemy pisać o zarabianiu w Chinach. Produkty stamtąd są z tego powodu konkurencyjne.


Produkty z AliExpress można było tanio kupować jeszcze z innego powodu.

Poczta Polska w układzie z Krajową Administracją Skarbów otworzyła sortownia przesyłek wraz z oddziałem celnym. Teraz prawie każda przesyłka z Chin jest sprawdzana, czy jej zawartość zgadza się z deklaracja podatkowa.


Polacy chcieli oszczędzać, a teraz państwo na nich zarobi.

Kiedy możemy tanio kupić na AliExpress?

Zgodnie z przepisami na dzień dzisiejszy, import towarów zwolniony jest z podatku jeśli wartość towarów w paczce nie przekracza kwoty 22€.


Niestety kupując na w sklepie internetowym nie możemy skorzystać z tej ulgi czy też zwolnienia.


Jeżeli paczka określoną jest jako prezent to podatek zostanie naliczony jeśli jej wartość przekroczy 45 €.


Chcesz oszczędzać?

Mało kto zastanawia się nad prawem podatkowym gdy w grę wchodzą znaczne oszczednosci. Jeżeli już zdecydowałeś się na oszczędny zakup na Aliexpress, musisz wziąć pod uwagę możliwość naliczenia cła i podatku VAT . Czasem warto poprosić aby wysłano go jako prezent.


Wysyłanie wezwań do zapłaty należnego podatku nie jest odległą mrzonką. To się już dzieje. Sporo osób szukających oszczędności otrzymało takie wezwania. Dla mało zarabiających jest to niezły cios w budżet domowy. Do dziś już ponad 100 osób dostało pismo z wyliczonym należnym podatkiem.



Lokaty
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram