Alternatywa dla wody butelkowanej? Możesz zaoszczędzić na wydatkach!Nadchodzi lato, niedługo będą nas dotykać ekstremalnie wysokie temperatury. Picie odpowiedniej ilości wody jest niezbędne dla naszego zdrowia. Picie jej w zalecanych ilościach może nam przysporzyć sporo kosztów. Więc jak szukać oszczędności?


Ile wody dziennie powinniśmy pić?


Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności na każde 30 km masy ciała zaleca się wypijać litr wody. Osoba dorosła powinna pić mniej więcej 2,5 litra wody dziennie. Wyliczenia te dotyczą osób z umiarkowanym wysiłkiem fizycznym przebywających w "normalnej" jak dla naszego klimatu temperaturze. Przy wysokim wysiłku, lub podczas wysokich temperatur - których doświadczamy latem - winno się oczywiście wypijać wody jeszcze więcej.Woda butelkowana

Mała półlitrowa woda jaką sporo osób kupuje w delikatesach idąc do pracy waha się w granicach 2 zł. Niby nie dużo, ale w skali roku koszt wydaje się być znaczny. Na małe butelki możemy wydać od 500 do 1000 zł rocznie lub ok 75 zł miesięcznie. Nie zawsze się jednak kończy na jednej butelce.


Sporo osób jak zauważyłem ma też zwyczaj kupowania całych zgrzewek wody do picia w domu. Trzeba jednak przyznać rację że woda butelkowana jest droga i warto poszukać dla niej alternatywy. Gdzie szukać oszczędności?


Woda z kranu

Wbrew krążącym opinią woda z kranu nadaje się do picia. Wodociągi podlegają wysokim i rygorystycznym wymaganiom. Częste kontrole upewniają nas że normy są cały czas utrzymywane. Poza tym "kranówka" zawiera niezbędne minerały takie jak wapń i magnez.


Dzbanek do wody z filtrem

Jeśli jednak ktoś nie ufa takim zapewnieniom warto zaopatrzyć się w dzbanek do wody z filtrem. Poprawi on smak wody z kranu, a co najważniejsze filtr węglowy oczyści ją dla naszego bezpieczeństwa. Jest to najtańsza opcja która pozwala nam znacznie zaoszczędzić. Koszt zakupu takiego dzbanka to minimum 30 zł plus filtry.


Filtr odwróconej osmozy

Jeżeli chcemy się cieszyć krystalicznie czystą wodą w domu, możemy również zastosować filtr odwróconej osmozy. Filtrowanie pozwala na uzyskanie wody tak czystej i smacznej jak wysokiej jakości woda mineralna. Proces odwróconej osmozy zmiękcza wodę i usuwa z niej praktycznie wszystkie zanieczyszczenia między innymi chlor, metale ciężkie takie jak ołów, rdze, bakterie, wirusy lamblie.


Filtr taki instaluje się na dopływie wody do kranu. Można go bez problemu ukryć pod umywalką. Ceny takich zestawów zaczynają się od 400 zł.


Oszczędności

Na ilości wypijanej wody oszczędzać nie powinno się. Jednak zawsze możemy wybrać tańszą równie zdrową i bezpieczną opcję. Cena 1 litra wody z kranu to od 0,05 do 0,10 zł - w zależności od regionu. Nawet po zakupie dzbanka lub filtra odwróconej osmozy jest to o wiele tańsza opcja niż regularne kupowanie wody butelkowanej.


Pamiętajmy aby się odpowiednio nawadniać. Od tego zależy nasze zdrowie.


Czytaj także: Jak oszczędzać wodę w domu?53 wyświetlenia3 komentarz
Lokaty
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram