Jak cofnąć przelew wysłany przez pomyłkę?

Przepisywanie numeru konta do przelewu stanowi nie lada wyzwanie i przysparza sporo stresu. Sam sprawdzam wielokrotnie cyfrę po cyfrze aby nie popełnić żadnego błędu. Aby wysłane pieniądze dotarły tam gdzie należy. A co jeśli jednak błąd się wkradnie i przelew popłynie na niewłaściwe konto?

Jak cofnąć przelew.

Nic straconego! W tym artykule przedstawimy dwa sposoby na odzyskiwanie swoich pieniędzy. Oba zależą od rodzaju przelewu jaki wykonaliśmy.


Jak anulować przelew?

Najprostszym rozwiązaniem zaraz po zauważeniu błędu jest anulowanie przelewu. W tym celu najlepiej niezwłocznie udać się do najbliższego oddziału naszego banku. Jeśli to niemożliwe w danej chwili możemy zadzwonić na infolinię banku lub skorzystać z wirtualnego oddziału dostępnego w bankowości internetowej. Takie anulowanie jest możliwe przy standardowym przelewie na konto innego banku. Takie przelewy są dokonywane dwa razy dziennie o określonych godzinach. Anulowanie musi się odbyć zanim przelew wyjdzie z naszego banku. Anulować nie damy rady przelewu natychmiastowego lub wewnątrz bankowego.


Czytaj także: Zarób 200 zł za otwarcie konta


Wniosek o zwrot przelanych środków!

Jeśli nasz trefny przelew doszedł już do pomyłkowego odbiorcy, oczywiście nie damy rady go anulować. Chodzi o przelew wewnątrz bankowy, natychmiastowy lub poprostu przegapiliśmy pomyłkę. W takim razie należy napisać wniosek o zwrot pieniędzy.


Wniosek taki powinien zawierać wszelkie dane dotyczące błędnego przelewu jak i okoliczności jego dokonania. Nasze dane osobowe, dane naszego odbiorcy, data oraz godzina, a co najważniejsze tytuł przelewu. Największe szansę mamy wtedy jeśli prawidłowo napisaliśmy dane naszego docelowego odbiorcy a pomyliliśmy tylko numer konta.


Jeżeli odbiorca przelewu nie zwróci nam dobrowolnie pieniędzy po takim wniosku, to będzie on stanowił podstawę do procesu w sądzie.


Czytaj także: Darmowa nawigacja GPS na androida. Mój subiektywny ranking.

39 wyświetlenia1 komentarz
Lokaty
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram