Jak zaparzyć kawę idealną w domowych warunkach

Aktualizacja: 14 maj 2019


Kawa staje się częścią początku dnia dla większości z nas. Jedni pija ją rano w domu a inni wolą wyskoczyć na nią o świcie na miasto. Wiąże się to jednak ze zbędnymi kosztami których chcemy unikać.


Do przygotowania pysznej kawy potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Jednak zrobienie pysznej i aromatycznej kawy w domu, wcale nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad aby kawa parzona w domu była lepsza.


Woda do zaparzenia kawy

Woda to jeden z dwóch podstawowych składników naszej zaparzonej kawy. Jej jakość ma więc ogromne znaczenie. Jeśli woda której chcemy użyć nie jest zbyt dobra, to kawa z niej też taka wyjdzie. Niezbyt dobra. Jeśli jest smaczna, to kawa z niej będzie również będzie nam smakować. Zależność ta jak widać jest bardzo prosta.


jeśli woda którą chcemy użyć nam nie smakuje, wystarczy ją przefiltrować. W tym celu możemy użyć zwykłego dzbanka z filtrem lub zamontowanego przed kranem filtra odwróconej osmozy. Jeżeli nie stać nas na taki jednorazowy wydatek wystarczy zwykła butelkowana woda mineralna.


Temperatura parzenia kawy

Kawę poprawnie zaparza się w temperaturze pomiędzy 90 a 95 st. C. Jeżeli używasz ekspresu do kawy, kafeterki lub innego urządzenia, możesz nie mieć zbytnio wpływu na temperaturę zaparzania.


Jeśli pijesz tak zwaną kawę sypaną odczekaj minutę lub dwie po zagotowaniu wody, zanim zalejesz nią kawę. We właściwej temperaturze wydobędziesz jej odpowiedni aromat.


Najlepsza kawa w warunkach domowych wychodzi z kafeterki. Oczywiście nie biorę pod uwagę ekspresu ciśnieniowego na którego nie każdego stać. Ewentualnie zalecam używać plastikowego filtra do kawy. Zasada działania jest taka sama jak w ekspresach przelewowych.


Kawa świeżo mielona

Drugim składnikiem naszej zaparzonej kawy jest ... kawa. Jej jakość odzwierciedli się w smaku przyrządzonego trunku. Nie każdego stać na zakup kawy wysokiej jakości. Nawet ta tańsza, przyrządzona w odpowiedni sposób może nas zadowolić.


Najlepsza jest kawa w ziarnkach. Zmielenie jej bezpośrednio przed parzeniem da najlepszy smak. Najlepiej wyposażyć się w lekko droższy w młynek żarnowy, zmieli on a nie przypali kawę.


Proporcja kawy do wody

Równie ważna rzeczą jest ile już zmielonej kawy użyjemy na nasza filiżankę. Jest to kwestia gustu. Sami musimy określić jaki napar lubimy. Eksperci podają stosunek kawy do wody jako 1:16. Jednak sami musimy stwierdzić co nam smakuje najlepiej.


Przyznam się że jestem smakoszem kawy, choć co prawda rzadko chodzę do kawiarni. Wolę oszczędzać niż niepotrzebnie wydawać. W domu do dyspozycji mam kawiarkę do parzenia kawy pod ciśnieniem, ekspres przelewowy, oraz gliniany garnuszek do kawy po turecku. Z takim osprzętem można nie jedną kawową imprezę rozkręcić.


Lokaty
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram