Karta EKUZ - obowiązkowy dokument turysty i podróżnika !!!


Wybierasz się na wycieczkę po europie. Może nawet chcesz skorzystać z konkursu Discovery UE. Warto pomyśleć o ubezpieczeniu aby podczas podróży nie spotkały cię niedogodności. Jeśli w wakacje planujesz wyjazd za granicę, pomyśl o wyrobieniu karty EKUZ. Lepiej zacząć starać się o nią przed sezonem aby później nie stać w kolejkach.


Dzięki karcie EKUZ oszczędzisz sobie stresu w razie niespodziewanej choroby czy też wypadku.


Czym jest karta EKUZ?

EKUZ to skrót od Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wydawana jest bezpłatnie i poświadcza nasze prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej.


Gdzie złożyć wniosek o kartę EKUZ

Kartę EKUZ można wyrobić we wszystkich oddziałach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia) w całym kraju. Zostanie ona wydana na miejscu po okazaniu dokumentów i potwierdzeniu ubezpieczenia zdrowotnego. Może ona zostać wydana wyłącznie osobom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne.


Czytaj także: Darmowa nawigacja GPS na Androida


Aby uniknąć kolejek, wypełniony i podpisany wniosek można: zeskanować i wysłać mailem, pocztą lub faksem do oddziału lub jednej z delegatur wojewódzkiego NFZ, możemy też skorzystać i wysłać go przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP


Ile trwa ważność karty EKUZ

Karta EKUZ jest ważna 6 miesięcy od daty wydania dla osób ubezpieczonych i 5 lat dla osób pobierających świadczenie emerytalne.


Karta EKUZ w praktyce

Karta EKUZ poświadcza że NFZ zrefunduje wszelkie niezbędne koszty leczenia na terenie UE i EFTA.


UWAGA! Nie wystarczy posiadać kartę EKUZ aby NFZ zrefundował planowane i nie niezbędne zabiegi medyczne.


Czytaj także: Jak zarobić 200 zł za otwarcie konta osobistego?


Karta ta zapewnia nam korzystanie ze służby zdrowia na identycznych zasadach, jakie obowiązują obywateli państw w których przebywamy. Jeżeli oni muszą dopłacać za pewne świadczenia my też będziemy musieli to zrobić. Pamiętaj że rzadko w którym kraju Unii Europejskiej świadczenia medyczne są w pełni darmowe.


Jeżeli więc wybierasz się na wakacje poza granice naszego kraju,

oraz posiadasz ważną kartę EKUZ warto abyś wykupił dodatkowe ubezpieczenie podróżne.38 wyświetlenia
Lokaty
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram