Nowe stawki za SMS-y i połączenia do krajów UE

Aktualizacja: 14 maj 2019


Dobra wiadomość dla osób posiadających znajomych rozsianych po terytorium całej UE.


Roaming w UE

Na początku warto przypomnieć że od dwóch lat zgodnie z unijnym rozporządzeniem - roaming w krajach należących do Unii Europejskiej ma swoje górne limity. W całej UE ujednolicono stawki za połączenia, SMS-y i przesył danych w roamingu. Poza granicami ale cały czas na terenie UE za usługi te płacimy tak jak byśmy byli w kraju. Np. jeśli ktoś posiada darmowe minuty lub SMS-y, w roamingu będą one też obowiązywać. Większość firm telekomunikacyjnych stosuje się do tych zmian.


Połączenia z zagranicznymi numerami

Od 15 maja - jak podaje Rzeczpospolita - w życie wchodzi unijne rozporządzenie regulujące ceny połączeń i SMS-ów z zagranicznymi numerami.


Ceny połączeń z zagranicznymi numerami, zrównane z cenami w roamingu.


Cena za minutę połączenia z zagranicznym numerem (z państw należących do Unii Europejskiej i krajów EOG m.in norwegi) nie będzie mogła od najbliższego czwartku przekroczyć 0,81 zł za minutę, a za SMS z takowym numerem 0,25 zł (stan w przeliczeniu na złotówki w maju 2019 r.).


Są to ceny maksymalne i obowiązują połączeń z sieci komórkowych jak i stacjonarnych. Taryfy umów telekomunikacyjnych zawartych przed 15 maja 2019 roku będą dostosowane do nowego unijnego rozporządzenia.


Klienci powinni zostać poinformowani o zmianach maksymalnie miesiąc przed ich wejściem z życie. Niekoniecznie bezpośrednio np. mejlem, wystarczy wiadomość na stronie internetowej operatora. Stąd nie wszyscy z nas muszą wiedzieć o nowych zmianach.


Wpływ na budżet domowy

Zmiany te, to dobra nowina dla osób często podróżujących po terytorium UE i tych którzy już posiadają tam znajomych. Teraz rozmowy telefoniczne będą tańsze, a to odbije się pozytywnie na budżecie domowym.


Artykuł ma zadanie poinformować o zmianach w cenach połączeń z numerami zagranicznymi, wszelkich szczegółów należy szukać na stronach operatorów. A obowiązujących cen w tabelach opłat


20 wyświetlenia
Lokaty
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram