Od 1 maja więcej czasu na zapłatę mandatu!

Do 31 kwietnia 2019 r. prawo obligowało nas do zapłaty mandatu ciągu 7 dni od jego wystawienia. Od maja zyskamy na to więcej czasu.

Niejedna osoba otrzymawszy mandat nie miała czasu by go opłacić. Szczególnie jeśli z powodu pracy trudno było nam zdążyć do otwartego urzędu pocztowego. Od maja trochę się zmieni. Termin opłaty mandatu został wydłużony dwukrotnie.


Jak stwierdził Zbigniew Ziobro, osoby dostające mandat chcą zazwyczaj go opłacić, tylko brakuje im na to czasu.


Druga ważną kwestią jest że trudno w naszych realiach zebrać kilkaset złoty aby opłacić należność.


Czytaj także artykuł - Powody dla których warto pobrać Yanosika?


Warto jednak pamiętać że najlepszą opcją aby nie płacić mandatów jest jazda zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. Dla własnego spokoju warto zainstalować aplikację Yanosik. Jest dostępna na androida w sklepie Play.

Kto otrzyma więcej czasu na opłatę mandatu?


Więcej czasu aby zapłacić mandat otrzymają osoby ukarane mandatem zaocznym. Są one wystawiane za takie oto wykroczenia jak:

  • nieprawidłowe parkowanie,

  • nieodśnieżenie chodnika,

  • wykroczenie zarejestrowane fotoradarem.

Do kiedy opłacić mandat ? Zmiana w 2019 r.


Na zapłatę mandatu zaocznego od maja 2019 r. mamy aż 14 dni od daty wystawiania lub otrzymania. Musi być on tak pozostawiony by ukarany miał szansę szybko go odnaleźć i opłacić.


Termin zapłaty mandatu wystawionego stacjonarnie się nie zmienił. Po otrzymaniu mandatu bezpośrednio od policji, nadal mamy tylko 7 dni na jego uregulowanie. Termin wystawienia jest tożsamy z terminem otrzymania.


Dodatkowe zmiany w sposobie wystawiania mandatów.


Od 1 maja 2019 roku policjant wystawiający mandat ma obowiązek wykazać jego wysokość, czas i miejsce popełnienia wykroczenia oraz określić dokładnie za jaki czyn jest on wystawiony.


Policja powinna poinformować ukaranego o możliwości nie przyjęcia mandatu ale i też o skutkach prawnych takiego czynu.


Czytaj także artykuł - Zarabianie z ebrokerpartner!Bolączką jaka mnie spotkała to mandat z fotoradaru czekający na mnie w skrzynce pocztowej. Niestety, zdjęcie fotoradar zrobił gdy wyjeżdżałem w podróż w wakacje. Urlop trwał dwa tygodnie. Większych konsekwencji nieuregulowania w terminie mandatu nie było ale stres robi swoje. Dzięki obecnym zmianą możemy spać spokojnej.

10 wyświetlenia
Lokaty
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram