PIT - własna kopalnia kryptowalut


Aby odliczyć wydatki na koparkę kryptowalut nie potrzeba prowadzić działalności gospodarczej


Opiszemy sytuację pewnej kobiety. Zakupiła koparkę kryptowalut w 2017 r. Dzięki uzyskała pewną ilość bitcoina którego następnie sprzedała. W zeznaniu podatkowym za rok 2017 sprzedaż kryptowaluty ujęła jako przychód, a zakup koparki jako koszt podatkowy.


Dyrektor Krajowej Informacji przyznał jej rację. Bez poniesionych kosztów nie było by przychodu ze sprzedaży wykopanej kryptowaluty. Następuje związek przyczynowo-skutkowy. Dlatego uznano że zakup koparki może stanowić koszt uzyskania przychodu. Nie dotyczy on tylko osób prowadzących działalność gospodarczą ale i osób które działalności nie prowadzą.Koparka jest sklasyfikowana do grupy 4 "Zespoły komputerowe", więc w ciągu roku można w koszty jako amortyzację odliczyć 30 % wartości.


Własna kopalnia kryptowalut

Nie każdego stać by za 15 tysięcy złotych kupić koparkę - tzn serwer obliczeniowy. Natomiast każdy może wykorzystać swoje własne domowe urządzenia do kopania kryptowaluty. Przykładem może być oprogramowanie zwane minergate. Wykorzystuje ono moc obliczeniową naszych urządzeń do kopania popularnych kryptowalut. Więcej informacji i opinii znajdziesz w artykule Kopanie kryptowaluty z Minergate. jak zacząć?Jak rozliczyc przychód ze sprzedaży kryptowalut

Sejm uchwalił nowelizację ustaw o PIT i CIT. Przychody ze sprzedaży kryptowalut będą wchodziły w skład przychodów z kapitałów pieniężnych lub zysków kapitałowych. W obu przypadkach obowiązuje stawka podatku 19 %. Więcej o zmianie ordynacji podatkowej od sprzedaży kryptowalut znajdziesz w artykule Kryptowaluty zostaną opodatkowane.Na czym polega kopanie kryptowaluty

Kryptowaluty powstają w procesie zwanym kopaniem lub wydobyciem. Górnicy przetwarzają transakcje, udostępniają moc obliczeniową swoich serwerów lub komputerów a w zamian otrzymują odpowiednie jednostki kryptowalut. Ilość wykopanej kryptowaluty i jej wartość zależy od jej rodzaju. Dlatego warto się zastanowić na której kopaniem się warto skupić.


Jeżeli nie chcemy wykorzystywać swojego komputera do kopania zawsze można zakupić odpowiedni serwer obliczeniowy.


4 wyświetlenia
Lokaty
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram